Kõrberebane naaseb

Viimastel kuudel on olnud külm talv ja soe samuti. Olen igatsenud ühte oma harrastust, ehk päikese käes olemist. Eelmine aasta ma olin kolm korda kiirem, kui Kristiina Ehini luuletuses pruuniks teiseks juuniks. See aasta, ma võitsin teda taaskord. Olin juba pruun põhimõtteliselt kogu talve, välja arvatud veebruar, kui hall taevas ajas mind veidikene kaameks.
Miks see nii on? Ma hakkasin ennast karastama ja käima osaliselt paljajalu ennast värskendamas igapäev. Lume sulamise korral on mul kapis olemas jooksmiseks mõeldud maandava toimega sandaalid. Käin kolm korda nädalas saunas ja sealt otse lumehange. Koeraga juttu ajades lähen võtan sokid jalast ja keksin lumepeal paljajalu ringi.
Miks ma seda teen? Loomulikult sellepärast, et tervis oleks. Mõni inimene soovib, et tuleks – mina tegutsen, et oleks. 🙂 Selle juurde kuulub ka tervislik toidulaud ning oma elu aksepteerimine. Kolmas aspekt on maandamine, ehk siis talvistes oludes karastamine.
Üks tore helgeltnägija rääkis mulle, kuidas ta lapsena sai haigustest lahti, kui ta paljajalu õues käis. See pani mõtlema. Kuna ma ise pole haiguse korral seda teinud, aga maandamisest ma saan väga hästi aru. Igatahes, kuhu ma jõuda tahan – karastamine tugevdab meie lümfisüsteemi, harknääret ning väljutab meist staatilist elektrit, ehk siis põletikukoldeid.
Säh teile, elutarkuseid rumalalt! Kuidas mulle öeldakse ja muretsetakse ega mul külm pole, kui ma -10 kraadiga jalutan vestiga vastu. Mul on väga soe ja hea olla. Sügav hingamine, väikene pakase näpistus ja sellele järgnev naeratus teeb kõigile suusajopedele ära. Küsite veel, mida ma söön?
Ma söön enamasti kuumtöötlemata toitu + igapäevane tatraleib. Ma ise süüa kuumutada lihtsalt ei viitsi, see pole üldse praktiline. Ma pigem söön tooreid puuvilju, tatraidusid, juurikaid, rohelist, seeni jms.. Inimesed arvavad, et toorest süües hakkab külm. Pole seni hakanud. Keha tasakaalustab end intuitiivselt ja kui jalgu karastada, siis temperatuur normaliseerub.
Eile õhtul läksin magama otselumehangest. See oli nii mõnus tunne ja koera lasin tuppa. Mõlemad nohisesime oma sügavasse unne. Ärgates oli ikka palav olla. Mida ma tegelikult tahtsin öelda? 🙂
Karastamine teeb Sind pruuniks. Üks mees, kes peab Tartus lodja sauna, ütles mulle – need inimesed, kes käivad tihedalt karastamas neil on loomulik pruun jume. Teda huvitav, kas mina olen ka selline inimene. Sellega saab järeldada, et naha külma pistmine aitab kaasa D-vitamiini sünteesile.
Sellest kogemusest alates kadus mul ükski soov võtta toidulisandeid ja tablette. See on alati olnud kummaline ning mul meelest ära läinud. D-vitamiin, B12, K, Kaltsium, magneesium.. “Kõike saab toidust ja kui vaja, siis keha ise sünteesib” – ütles Sille Poola hiljutisel toortoidu loengul.
Päikest ja pakast,
Simo

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s